فرماندار ارومیه گفت: بسیاری از متکدیان سیار شهر ارومیه به نوعی مهاجر یا وارداتی هستند و از شهرها و استان های اطراف به ارومیه می‌آیند. 

به گزارش روابط عمومي فرمانداري اروميه، عباس حسن خانی درباره دلایل شیوع تکدی‌گری در برخی نقاط گردشگری و پردد ارومیه اظهار داشت: آمار نشان‌دهنده این است، متکدیان ارومیه اغلب از شهرها و حتی استان‌های مجاور برای فعالیت به این شهر می‌آیند.

وی افزود: در حال حاضر محلی برای مرکز پایش متکدیان اجاره‌ شده و متکدیان جمع آوری شده به این مکان منتقل‌شده و اطلاعات فردی و هویتی آنان وارد سیستم می‌شود و سوابق قبلی آنها مبنی بر تکدی گری مورد بررسی و تجزیه‌وتحلیل قرار می‌گیرد.

حسن خانی گفت: طبق آمار به دست آمده 80 درصد متکدیان ارومیه مهاجر هستند و از شهرها و استان های مجاور به ارومیه مراجعه می‌کنند.

وی تصریح کرد: درصورتی‌که یک متکدی برای نخستین بار دستگیر شود طبق قانون تعهد گرفته‌شده و اطلاعات فردی در سامانه ثبت می‌شود، سپس آزاد شده و در صورت تکرار تکدی گری طبق قانون مجازات اسلامی جرم محسوب شده و دارای پیگرد قانونی است.

فرماندار ارومیه خاطرنشان کرد: در اکثر موارد متکدیان به‌صورت دوره‌ای شهر و محل فعالیت خود را به علت شناسایی نشدن خود تغییر می‌دهند و در هر شهری احساس امنیت بکنند فعالیت خود را گسترش داده و طبق اطلاعات به‌دست آمده بخشی از متکدیان از شهر و خانواده مشخصی به این شهر آمده و فعالیت می‌کنند و از قشری خاص هستند.

 

منبع: تسنيم