رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به امیدواری مردم برای احیای دریاچه ارومیه گفت: ارتفاع این دریاچه، امروز به یکهزار و 270 متر و 55 سانتی متر رسید که نسبت به سال گذشته بدون تغییر است. 

به گزارش روابط عمومي فرمانداري اروميه، فرهاد سرخوش افزود: تبخیر آب دریاچه در فصل گرما طبیعی است و همه ساله در پایان تابستان تنها 40 درصد از دریاچه ارومیه باقی می ماند.

وی اضافه کرد: با افزایش آب دریاچه، نمک رسوبی کف آن نیز در آب حل شده و عمق دریاچه به وضعیت سال 1392 رسیده و افزایش یافته است.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه مساحت دریاچه ارومیه امروز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ثابت مانده است، گفت: پس از تشکیل این ستاد مساحت نگین آبی آذربایجان یکهزار و 458 کیلومترمربع افزایش یافته و به 2 هزار و 58 کیلومتر مربع رسیده است. 

وی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیا تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه روند خشک شدن آن را متوقف کرده است. 

سرخوش با تاکید بر اینکه این ستاد نقش هماهنگی برای اجرای طرح های احیا را بر عهده دارد، گفت: اعتبار اختصاص یافته به این ستاد برای تکمیل طرح های احیای دریاچه ارومیه در اختیار دستگاه های مرتبط از جمله شرکت آب منطقه ای، جهاد کشاورزی، اداره کل محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی قرار می گیرد. 

وی با اعلام اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه با بهره مندی از 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، افزود: دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می شود. 

به گفته سرخوش، ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیای این دریاچه آغاز کرد و در سریع ترین زمان ممکن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور کار قرار گرفت. 

 

منبع: ايرنا