مدیرکل فرودگاه های آذربایجان غربی گفت: پنج فروند هواپیمای جدید خریداری شده از شرکت ای تی آر (ATR)، از ساعت هفت تا 7:30 امروز (یکشنبه) در این فرودگاه جهت سوخت گیری فرود آمدند. 

به گزارش روابط عمومي فرمانداري اروميه، کمال پرهیزکار افزود: این هواپیماها پس از سوخت گیری در ساعت 9:15 این فرودگاه بین المللی را به مقصد فرودگاه مهرآباد ترک کردند. 

با ورود این هواپیماهای مسافربری تعداد این مدل از هواپیماهای تحویل شده به ایران به 13 فروند افزایش یافت که همگی به ناوگان هواپیمایی هما افزوده شده است.

«فرزانه شرفبافی» مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما برای تحویل این هواپیماها به فرانسه سفر کرده بود؛ این هواپیماها پس از طی مراحل تحویل به ایران از فرودگاه تولوز فرانسه عازم ایران شده بودند.

مدل این هواپیماهای خریداری شده ATR72-600 بوده و برای نخستین بار در سال 2010 میلادی وارد ناوگان هوایی جهان شد؛ این هواپیما منطبق با آخرین فناوری و جدیدترین سیستم های رفاهی و ایمنی در صنعت هواپیمایی جهان است.

مدل سفارشی ایران ایر قادر است 72 نفر را تا مسافت یکهزار و 528 کیلومتر جا به جا کند و به دلیل استفاده از موتورهای ملخی بسیار کم مصرف، ایمن و پیشرفته است.

این هواپیما قادر است در همه شرایط جوی پرواز کند و به دلیل مجهز بودن کابین خلبان به نمایشگرهای بسیار پیشرفته، امکان فرود در سخت ترین شرایط جوی را نیز دارد.

پس از اجرای توافق برجام در دی ماه 1394، ایران توانست پس از رفع تحریم های آمریکا در زمینه خرید هواپیماهای تجاری و مسافری، سه قرارداد خرید هواپیما با شرکت های بوئینگ، ایرباس و ای تی آر در مجموع به میزان 200 فروند هواپیمای جدید را منعقد کند که سهم شرکت ایتالیایی ای تی آر، 20 هواپیما بود.

در 2.5 سال گذشته هشت فروند از این هواپیماهای سبک تحویل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران شده بود؛ ایرباس نیز تاکنون سه فروند از هواپیماهای خریداری شده ایران را تحویل داده است و به این ترتیب با ورود هواپیماهای جدید، تعداد هواپیماهای پسابرجامی ناوگان هوایی ایران به 16 فروند افزایش یافت.

 

منبع: ايرنا