فرماندار ارومیه گفت: بیکاری مهم‌ترین و نخستین نتیجه رکود واحدهای صنعتی است، چون رکود سبب از دست‌رفتن منبع درآمد افراد می‌شود. 

به گزارش روابط عمومي فرمانداري اروميه، عباس حسن‌خانی با بیان اینکه کاهش قدرت خرید در نتیجه رکود واحدهای صنعتی و تولیدی عمده‌ترین آسیب اجتماعی است، اظهار داشت: رکود واحدهای تولیدی آسیب‌های دیگری از جمله بروز اختلافات خانوادگی، طلاق و غیره را در پی دارد.

فرماندار ارومیه در مورد عوامل رکود واحدهای تولیدی و صنعتی گفت: تحریم‌ها، تأمین هزینه‌های جاری و دستمزد، کمبود آب و تهیه مواد اولیه، ناتوانی در بازپرداخت وام‌ها و بازاریابی محصولات از جمله مهم‌ترین دلایل رکود در این واحدها هستند.

حسن خانی با اشاره به اینکه دولت برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی با تصویب و اجرای طرح‌های متعدد، تلاش کرده کمترین آسیب از ناحیه تحریم‌ها متوجه این واحدها باشد بیان داشت: با پیگیری از سوی بانک‌های عامل اقدام به تخصیص وام و کمک به تأمین برخی هزینه‌ها و بخشودگی برخی جرائم و بدهکاری‌ها شده است.

وی تصریح کرد: نرخ بیکاری استان آذربایجان غربی 14.9 درصد و نرخ بیکاری کشور 12.1 درصد است.

فرماندار ارومیه در مورد حل مشکلات اختصاصی تعاونی‌های مسکن مهر گفت: تا کنون بیش از 50 مصوبه در این خصوص تصویب شده که اکثر این مصوبات به طور کامل اجرایی شده است.

حسن خانی در مورد منطقه ویژه اقتصادی سرو با بیان اینکه تا کنون با مشکل خاصی رو به رو نبوده است، گفت: منطقه اقتصادی سرو در حال طی مراحل قانونی و تأمین امکانات لازم است و پروسه طبیعی خود را طی می‌کند.

وی  در مورد مشکلات مساکن مهر گفت: به صورت جدی پیگیر امورات مساکن مهر بوده و چندین مورد بازدید میدانی محسوس و نا محسوس انجام شده و جلساتی نیز با حضور دستگاه‌های ذیربط و شرکت‌های تعاونی مساکن مهر در محل سایت‌ها تشکیل شده است.

حسن خانی افزود: ماحصل جلسات تشکیل شده در مورد مشکلات مساکن مهر رفع بخش مهمی از مشکلات عمومی سایتها بوده است.

 

منبع: تسنيم